SEO Nedir? SEO Ne İşe Yarar?

SEO ingilizce Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonunun kısaltmasıdır. SEO ile ilgili internet üzerinde pek çok açıklama bulabilirsiniz fakat kısaca özetlemek gerekirse; Google gibi arama motorları, kullanıcılarına aradıkları konu veya kelimeyle ilgili en alakalı sonucu göstermek ister, bu sebeple websitelerini algoritmasında bulunan filtrelerden geçirerek süzer ve kullanıcılarına en alakalı sonuçları sıralar. SEO ise hedef kitlesindeki kullanıcıların ilk tercihlerinden biri olmak isteyenlerin, websitelerini Google’ın bu filtrelerine uygun hale getirmesidir.

Bu şekilde potansiyel müşterilerinin google üzerinde yaptığı aramalarda üst sıralarda çıkan işletme, marka veya firmalar sattığı ürün veya hizmeti arayan kullanıcılardan google arama sonuçlarındaki sıralamasıyla doğru orantılı bir kısmını websitesine çeker. Bu şekilde satışlarını veya marka bilinirliğini arttırmış olur.

SEO, site içi seo (On-Page) ve site dışı seo (Off-Page) olarak ikiye ayrılır. Site içi arama motoru optimizasyonu, sitenizin kod yapısı, url yapısı, sitenizin hızı ve içerik kalitesi gibi düzenlenebilir kısımlardan oluşur.

Site dışı seo ise sosyal medya kanallarınız, backlinkler, sitenizle ilgili yorumlar ve tanıtımlar gibi sitenizin dışında kalan internet ağından sitenize köprü kuran, referans gösteren çalışmalardır.

Neden SEO Yapmalıyım?
Genellikle insanlar arasında kurumsal veya e-ticaret websiteleri ilk kuruldukları anda tüm internet ağına ve pazarına anlık bir giriş yapar ve hemen ziyaretçiler ve müşteriler kazanır gibi yanlış bir algı bulunmaktadır. Özellikle yeni kurulan işletme, marka veya firmalar için bir websitesi kurulduğu anda o websitesini ziyaret edebilecek tek kişi işletme sahibidir.

Teknik olarak herkesin ulaşabileceği bir websitesi olsa da kimse bu websitesini ve adresini bilmediği için büyük ihtimalle neredeyse hiç ziyaretçi almayacaktır. Bu kimsenin bilmediği ve geçmediği bir yerde dükkan açıp bundan kimseye bahsetmemek gibidir.

Websitenizin ziyaretçiler kazanması ve potansiyel müşteriler edinmesi için dijital reklamlar, sosyal medya yönetimi ve arama motoru optimizasyonu gibi konularda uzman bir dijital reklam ajansı ile çalışmanız veya bu konuda uzman çalışanlarınız olması gerekmektedir. Bunlar yapılmadığı sürece bir websitesi sadece kartvizit görevi görebilir.

Websitenizi arama motoruna uyumlu içerikler ve bu içeriklerle bağlantılı sosyal medya yönetimi gibi konularla beslemezseniz sitenizin herhangi bir trafik kaynağı olmayacaktır. Aşağıda müşterilerimizden birine ait websitesinin analytics edinme raporlarında trafik kaynaklarını görüyorsunuz;

Bu raporda gördüğümüz üzere trafiğin %87,9’u organik aramalardan yani google aramalarından geliyor. Bu sitenin arama motoru optimizasyonu ve uyumlu içerikleri sayesinde google’da arama yapan kullanıcıları websitesine çektiğini, içerikleri, ürünleri veya hizmetleriyle ilgilenen potansiyel müşterileri veya ziyaretçilerinin ilk tercihlerinden biri olduğunu gösteriyor.

Referreal kısmı ise diğer websitelerinden gelen ziyaretçileri, direct kısmı site adresini direkt yazarak gelenleri veya favorilerine eklemiş olanları ve social kısmı sosyal medya hesaplarından gelen ziyaretçileri göstermektedir.

Özetle SEO en iyi uzun vadeli dijital reklam yatırımıdır.

SEO Nasıl Yapılır?
Site dışı SEO’yu bir kenara bırakarak öncelikle Sitenizin içinde arama motoru optimizasyonunu nasıl yapabilirsiniz bir bakalım. Websiteniz eğer kurulum aşamasında ise çalıştığınız firmaya websitenizin SEO uyumlu olup olmadığını sormalısınız, çünkü siteniz kurulduktan sonra kod yapısında ve içeriklerinizde değişiklikler yapmak çok daha zahmetli olacaktır.

Eğer bu kurulum aşamasını geçmişseniz ve siteniz aktif durumdaysa öncelikle sitenizin temelinde;

URL Yapısı
Site Haritanız
Meta ve Yapısal Verileriniz
İçerik Başlıklarınız
Anasayfa ve İçerik Sayfalarındaki Başlık ve Alt Başlık Kullanımı ve Etiketleri
Sayfa Açıklamalarınız
Sayfa Açılış Hızlarınız
İçeriklerinizdeki Görsel Kullanımı
Site İçi Link İnşanız
İçeriklerinizdeki Anahtar Kelime Yoğunluğu
İçeriklerinizde Başlık Kullanımı
Sayfalarınızın Mobil Cihaz Uyumluluğu

gibi ana başlıkları ve bunların alt başlıklarındaki hataları analiz etmeniz, toplu veya tek tek düzeltmeniz gerekmektedir. Buradaki maddeler ve alt başlıklarındaki tüm hataların analiz edilmesi ve düzeltilmesi sitenizin bundan sonraki hayatına daha sağlıklı devam etmesini ve Google’ın sitenizi daha iyi tanımasını sağlayacaktır.

Bu aşamadan sonra sektörünüzle ilgili anahtar kelime ve rakip analizleriniz, sektörünüzdeki rekabet, stratejinizin belirlenmesi ve sonuç olarak kaliteli, özgün, seo uyumlu içeriklerinizin hazırlanması kısmına geçebilirsiniz. Paradoks Medya Dijital Reklam Ajansı’ndan SEO Hizmeti almak için bize hemen sağ alt kısımdaki canlı destek kısmından veya iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazı ilerleyen tarihlerde detaylandırılacaktır. SEO veya Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili tüm sorularınızı yorum kısmından sorarak ekibimizden yanıt alabilirsiniz. Görüşmek üzere!